13 września 2018

DJI MAVIC AIR

DJI Mavic Air – tego drona nie trzeba przedstawiać osobom, które chociaż w małym stopniu interesują się nagrywaniem z powietrza. Ten quadrocopter mieści zaawansowaną technologię w znacznie mniejszym i lżejszym korpusie niż jego starszy brat, Mavic Pro.
Mavic Air to mimo swoich rozmiarów to zaawansowany dron którego ostatnio mieliśmy okazję używać na malowniczej wyspie Zakynthos podczas realizacji materiału.

Dron waży zaledwie 431 g, dzięki czemu zawiera się w limicie ustanowionym prawnie na 600 g, co sprawia, że można nim latać legalnie poza strefami wyłączonymi z ruchu. Po złożeniu Mavic Air mieści się na dłoni a do jego transportu służy mały twardy pokrowiec który jest bardzo przydatny podczas dalekich podróży. Z masą startową 431 gramów Mavic Air jest bardzo lekki i już choćby z tego powodu jego transport i uruchomienie są wyjątkowo komfortowe. Po rozłożeniu czterech wirników można startować. Do sterowania dronem służy pilot, do którego użytkownik musi podpiąć swój smartfon, dzięki któremu może na żywo podglądać obraz z 12-megapikselowego aparatu albo korzystać ze innych automatycznych funkcji lotniczych. Wbudowana kamera zamontowana jest na trójosiowym gimbalu i nagrywa w formacie 4K do 30 kl./s. Zdjęcia wykonane przy jego pomocy mają 12 megapikseli i możemy je zapisywać jako pliki JPG lub RAW. Do tego mamy tryb manualny i zaawansowane funkcje sterowania kamerą.

Czas lotu na jednym akumulatorze to ok 20 minut, w zależności od siły wiatru. Maksymalna prędkość w trybie sport to ponad 68 km/h, a w standardowym około 28 km/h. Byliśmy zaskoczeni jak dobrze radzi sobie w wietrze który osiągał do 5 stopni w skali Beauforta.

Air ma dużą ilość czujników widzących do przodu, do tyłu i w dół, dzięki czemu unika kolizji z obiektami znajdującymi się w okolicy. Aplikacja DJI Go ma wbudowanych wiele trybów lotu. Dronem możemy sterować przy pomocy smartfona lub dołączonego kontrolera.

DJI Mavic Air w skrócie:

waży tylko 430g
filmuje w 4K 30FPS
robi zdjęcia w RAW (DNG)
posiada 3-osiowy gimbal
składane ramiona
czas lotu 20 minut
czujniki z dołu, z przodu i z tyłu
unowocześniony system omijania przeszkód